Spirulina je vrsta cianobakterije, modro-zelena alga, ki jo mnogi imenujejo tudi superhrana. Je bogat vir beljakovin, magnezija, železa in klorofila ter naj bi imela številne koristne učinke. Med drugim naj bi krepila imunski sistem, pomagala pri izgubi odvečnih kilogramov, zniževanju holesterola, imela pa naj bi tudi ‘anti age’ učinek.
Kaj je spirulina?
Spirulina je zaradi številnih koristnih učinkov že nekaj let eden najbolj priljubljenih prehranskih dodatkov. Je modrozelena alga iz rodu Arthrospira. Prvi so jo uporabili Azteki, in sicer kot spodbujevalec vzdržljivosti, danes pa spirulina velja za superhrano – vir številnih hranil. Najdemo jo lahko v slanih in sladkih vodah ter sladkovodnih izvirih.
Spirulina namreč vsebuje več hranil, vključno z vitamini, topnimi v maščobi (A, E in K), maščobnimi kislinami (DHA, EPA), betakarotenom in minerali. “Čeprav se spirulina mnogokrat oglašuje kot za vegane primeren rastlinski vir vitamina B12, pa je takšno prepričanje žal napačno. Večina vitamina B12 v algah je namreč shranjena v taki obliki, da ga človeško telo ne more uporabiti,” ugotavlja francoska Agencija za prehrano, zdravstveno ekologijo ter zdravje in varnost pri delu (ANSES).
Spirulina se pogosto prodaja kot prašek. Na voljo je tudi v obliki kapsul, tablet in tekočine. Njena glavna aktivna sestavina se imenuje fikocianin, ki je antioksidant, ki spirulini daje edinstveno modro-zeleno barvo.
Hranilna vrednost spiruline:
Ena jušna žlica spiruline vsebuje:
Kalorije: 20 kcal
Beljakovine: 4 g
Maščobe: 1 g
Ogljikovi hidrati: 2 g
Vlaknine: 0 g
Sladkor: 0 g
Spirulina je bogat vir številnih vitaminov in mineralov, ki so zelo pomembni za ohranjanje močnega imunskega sistema. Med drugim vsebuje vitamine E, C in B6. Raziskave ugotavljajo, da spirulina spodbuja tudi proizvodnjo belih krvnih celic in protiteles, ki se borijo proti virusom in bakterijam v telesu.
Je tudi bogat vir klorofila, železa in magnezija, minerala, ki podpira normalne dnevne funkcije telesa, kot sta uporaba mišic in srčni utrip. Spirulina je tudi bogat vir beljakovin, saj jih vsebuje 60–70 odstotkov, od tega vseh 23 esencialnih aminokislin.
Spirulina je dober vir:
– tiamina (vitamin B1)
– riboflavina (vitamin B2)
– niacina (vitamin B3)
– bakra
– železa
Učinki spiruline
Spirulina je močan vir hranil. Vsebuje močno rastlinsko beljakovino, imenovano fikocianin. Raziskave kažejo, da ima lahko antioksidativne, protibolečinske, protivnetne in varovalne lastnosti možganov. Med njene učinke uvrščajo tudi:
– zmanjševanje absorpcije holesterola v telesu, kar znižuje raven holesterola,
– beljakovine, ki jih vsebuje, naj bi zniževale raven trigliceridov,
– krepi in ščiti lase, jim daje volumen, sijaj in gostoto,
– ima ‘anti age’ lastnosti,
– lahko okrepi imunski sistem,
– lahko pomaga pri razstrupljanju telesa,
– zavira željo po hrani,
– lahko pomaga zmanjšati vetrove, napenjanje in prebavne motnje,
– vir antioksidantov, ki lahko zaščitijo pred oksidativnimi poškodbami,
– protivnetni učinek, ki ga povzročajo antioksidanti spiruline, lahko pomaga ljudem z alergijami na cvetni prah, živalsko dlako in prah, vendar je za te indikacije le malo raziskav.
Uživanje spiruline
Na dan je varno zaužiti do 8 gramov spiruline. Mnogi jo uživajo tako, da spirulino v obliki prahu dodajo različnim sadno-zelenjavnim napitkom. Jemljejo jo lahko tudi nosečnice in otroci.
Ker lahko spirulino kupite kot prehranski dodatek v prahu ali tabletah, pa je pri izbiri prave treba biti posebej previden, opozarjajo na NIJZ. Obstaja namreč možnost tveganja, da so lahko izdelki nepreverjenega proizvajalca okuženi s toksini, ki jih izločajo cianobakterije, z drugimi bakterijami ali strupenimi elementi, kot so svinec, živo srebro in arzen.
Razlika med spirulino in klorelo
Klorela in spirulina sta različni vrsti alg. Medtem ko je spirulina sladko- in slanovodna alga, pa je klorela le sladkovodna. Obe uživamo v obliki prehranskih dodatkov, lahko tudi istočasno. Spirulino pogosto priporočajo za energijo, klorelo pa za razstrupljanje, holesterol itd.
Kaj je klorela?
Ima veliko vitaminov in mineralov, je bogat vir antioksidantov ter vsebuje esencialne maščobne kisline, polisaharide in druge za zdravje koristne snovi. To polnovredno živilo podpira delovanje možganov in jeter, je odlična pomoč pri razstrupljanju telesa, izgubi odvečnih kilogramov in regeneraciji, obenem pa pomaga izboljšati prebavo in blaži različna vnetja v telesu.
Spirulina za lase
Beljakovine, ki jih vsebuje spirulina, naj bi imele številne učinke na lase: obnovitev keratina, krepitev las, pospešitev rasti, obnova poškodovanih in krhkih las ter prispevek k prožnosti in sijaju. Keratin je sestavljen iz 18 aminokislin, vključno s cisteinom, ki ga najdemo v spirulini.
Spirulina za hujšanje
Spirulina pomaga pri hujšanju, če se poleg tega tudi zdravo prehranjujete in gibate. Spirulina izboljša metabolizem in zavira apetit.
Opozorilo
O količini zaužitja in času se pogovorite s farmacevtom oz. prodajalcem v specializiranih prodajalnah. Ne smejo pa je uživati ljudje, ki imajo postavljeno diagnozo hiperparatiroidizem, ljudje, ki imajo hude alergije na alge in morsko hrano, ter bolniki, ki imajo zelo visoko vročino ali vročinski udar. Vir: NIJZ, verywellhealth.com, webmd.com, healthline.com