0
Do brezplačne dostave manjka še: 100,00 
0

V košarici ni izdelkov.

Obiščite našo trgovino:
Vodnikova cesta 123A, Ljubljana
0
Do brezplačne dostave manjka še: 100,00 
0

V košarici ni izdelkov.

Atopijski dermatitis / atopijski ekcem – nadležno kronično vnetje kože, ki je k sreči dobro obvladljivo s pravim pristopom

23.01.2023 alaja

Kaj je atopijski dermatitis?

Atopijski dermatitis je kronična kožna bolezen, ki se lahko prične že v otroštvu. Zakaj do nje pride ni povsem jasno, nekateri strokovnjaki trdijo, da naj bi bil poleg dednosti, alergij, stresa in odzivov na dražljaje iz okolja, vzrok tudi v motnji v presnovi nekaterih maščobnih kislin.
Pri atopijskem dermatitisu gre za kronično stanje srbeče kože na vnetih področjih, ki se kaže z bolj ali manj oteklo kožo, včasih tudi z izpuščaji, ekcemi, ki se najpogosteje pojavljajo na pregibih.

Kako si lahko pomagamo pri atopijskem dermatitisu?

K zdravljenju je potrebno pristopiti celostno. Zdravniki vam bodo najverjetneje predpisali kortikosteroidno kremo, ki sicer hitro učinkuje, vendar pri dolgoročni uporabi vodi v drugo kožno bolezen – SINDROM RDEČE KOŽE. Včasih pač ni druge možnosti, vendar je res smiselno razmisliti o drugi možnosti lajšanja dolgotrajnih težav.

Na tržišču je veliko izdelkov za blaženje simptomov atopijskega dermatitisa oziroma suhe kože, ki vsebujejo voske, masla, težka olja, ki prav tako hitro učinkujejo, vendar pa kožo povsem zadušijo. Pore se zamašijo, koža več ne diha in stanje se kaj hitro povrne v prvotno.

Nasvet strokovnjakinje, ki se že več let uspešno bori proti atopijskem dermatitisu s svojo linijo izdelkov:
– ne uporabljajte parfumiranih produktov (alergeni)
– bodite pozorni na parabene, silikone, še posebej bodite pozorni na dišave, barvila in težke konzervanse (butilparaben, propilparaben, metilparaben) in metilizotiazolinon;
– uporaba izdelkov iz naravnih sestavin
– bodite pozorni na materiale pri nakupu oblačil, brisač, posteljnine
– najbolj prizadete predele povijajte, saj boste tako preprečili, da se otrok spraska in s tem ustvari nove rane, nova vnetja; če je koža vneta, hudo vneta, obiščite zdravnika!
– poslužujte se kopeli (kisove, solne, glinene, s hidrolati), raziskujte, kaj otroku ustreza, kaj ustreza vam;
– pazljivo pri oznaki “hypoallergenic”, “občutljiv” ali “naraven” vsebujejo nepotrebne dodatke oz. kemikalije;
– pri gelih za tuširanje in šamponih preverite, da ne vsebujejo SLS (sodium laureth sulfate) ali CPPS (cocamidopropyl betaina), ki sta znani sestavini za sprožitev kontaktnega dermatitisa.

V primeru, da je vzrok za pojav atopijskih ekcemov tudi prehrana, je smiselno vsaj za nekaj časa izključiti najbolj alergena živila, kot so pšenica in izdelki, ki vsebujejo gluten, sladkor, mleko in jajca in opazovati odziv telesa. V raziskavah omenjajo tudi ostala živila, ki so povezana z atopijskim dermatitisom, zato je smiselno razmisliti o omejitvi ali popolni izključitvi iz prehrane. Ta živila so še soja, koruza, oreščki, stročnice, ribe, agrumi, jagode, kvas in začimbe (timijan, janež, majaron, koper, lovor, koromač, muškat, rožmarin, gorčično seme, žajbelj).

Pri lajšanju težav se priporoča tudi uživanje probiotikov in prehranskih dopolnil, ki vsebujejo vitamine A, C, D, E, K in B, cink, magnezij, baker, selen in flavonoide. Močan imunski sistem je v boju z atopijskim dermatitisom ključnega pomena. V dnevno prehrano je smiselno vključiti tudi kakovostne maščobe (ribje olje, bučno olje, oljčno olje, avokado, omega 3 dodatki), saj imajo le-te ugoden vpliv na kožo, njeno zaščito, vlago,….
V primeru, da preventiva ne bo zadostna pa svetujemo uporabo naravnih izdelkov slovenskega proizvajalca, ki so že več let med najbolj prodajanimi produkti za lajšanje težav pri atopijskem dermatitisu.

AtopicBalm je mazilo, ki se bori proti srbečici in ekcemih. Vsebuje kalamin, ki kožo suši zato je potrebno negi dodati še AtopicCream, ki pa je vlažilna krema, namenjena vsem s problematično in suho kožo. Ne vsebuje parfumov, eteričnih olj in možnih naravnih alergenov.

AtopicBalm:
– lokalna uporaba na prizadetih, vnetih predelih kože
– lajšanje neprijetnega, pekočega občutka kože
– hitrejša regeneracija povrhnjice
– priporočena uporaba do 2x dnevno
– glavna funkcija: sušenje ekcemov in lajšanje srbečice

AtopicCream:
– vlaženje kože
– dopolnilna nega AtopicBalmu
– ne maši por, se hitro vpije
– glavna funkcija: vlaženje in nega
– priporočena uporaba do 3x na dan

ZincBalm:
– za lokalno uporabo na prizadetih mestih (rosenje kože, vlažni predeli nagnjeni k vnetju)
– učinkovit pri sindromu rdeče kože, saj je koža bolj nagnjena k rosenju
– lajšanje srbečice
– zelo močan pri sušenju
– regenerativni učinek na povrhnjico
– priporočena uporaba: do 2x dnevno

ProtectBalm:
– mehča kožo
– pomaga pri zaščiti kože pred izgubo vlage, pri zunanjih vplivih
– mastna struktura
– priporočena uporaba: po potrebi

RenewCream:
– pomaga povečati proizvodnjo kolagena in elastina v koži
– regeneracijsko, antiseptično in dezinfekcijsko delovanje
– priporočena uporaba: do 2x na dan
Opozorilo: uporaba ni primerna pri odprtih ranah – pekoč občutek, zaradi bioaktivnih sestavin shilajit smole in eteričnih olj

Atopijski dermatitis je kronična bolezen, ki ima svoje vzpone in padce. Osebe, ki se borijo z atopijskim dermatitisom imajo večinoma stalno poškodovano kožno bariero, saj ima koža drugačno sestavo epidermalnih lipidov in kot takšna ni sposobna tvoriti sestavin, ki so ključne za zaščito kože. Posledice takšnega stanja se kažejo v prekomernem izgubljanju količine vode v koži in sposobnosti obnove, kar pripelje do intenzivnejšega luščenja, sušenja kože.

AtopicLotion pripomore k obnovi kožne bariere in skrbi za stalno navlaženost in nahranjenost povrhnjice.
AtopicLotion vsebuje sestavine kot so fosfolipidi, sfingolipidi, glicerol, niacinamid, pantenol, alantoin, vse v bazi sončničnega olja, mangovega masla in borečevega olja.

Fosfolipidi so vrsta lipidnih molekul, ki so glavna sestavina celičnih membran. Za fosfolipide je značilno, da imajo glavo in rep, ‘glava’ fosfolipida je hidrofilna, kar pomeni, da ima rada vodo, medtem ko je ‘rep’ fosfolipida hidrofoben, ki odbija vodo. Kot kombinacija to pomeni, da fosfolipid privlači vodo in jo absorbira ter je ključna sestavina, ki ohranja kožo hidratirano. Za fosfolipide bi lahko rekli, da delujejo kot druga koža, saj posnemajo naravne lipide kože. Fosfolipidi kožo gladijo in jo naredijo bolj prožno, zaščitijo pred izgubo lipidov in izboljšajo nivo vlage v koži.

Sfingolipidi so skupina lipidov, ki v koži opravljajo pomembne funkcije. Ceramidi spadajo med najpomembnejše epidermalne sfingolipide in tvorijo približno 50 % maščob v koži. Ceramidi so eni izmed glavnih lipidov, ki skrbijo za nepoškodovano kožno bariero in preprečujejo izgubo vode iz kože. Osebam s kožnimi boleznimi običajno v koži primanjkuje ceramidov, zato ta ni sposobna zadržati vode in se zaščititi pred zunanjimi dejavniki. Z nanosom ceramidov v obliki kozmetičnega izdelka, kožo spodbudimo k proizvajanju lastnih ceramidov.

Glicerol je po svoji strukturi trihidroksi alkohol ali poliol. Je organska spojina, ki jo v naravi najdemo kot del trigliceridov. Polioli so molekule, ki so odlični vlažilci. Glicerol je del naravnega vlažilnega faktorja, ki vzdržuje ustrezen nivo vlažnosti v koži. Glicerol signalizira celicam, da normalno zorijo; pri kožnih boleznih, kot je npr. luskavica, se kožne celice odluščijo preden sploh dozorijo. V študijah so ugotovili, da glicerol podaljša čas obnavljanja kože, celice pa imajo posledično čas dozoreti. Glicerol izboljša videz kože, je naravno sredstvo za pomirjanje in pospešuje celjenje ran.

Niacinamid je znan tudi kot vitamin B3. Je vodotopen vitamin, ki sodeluje z naravnimi komponentami naše kože in tako pomaga vidno zmanjšati razširjene pore in okrepiti barierno funkcijo povrhnjice. Niacinamid zmanjšuje vpliv zunanjih faktorjev, ki poškodujejo kožo in oslabijo zaščitno funkcijo, poleg tega pa popravlja že narejeno škodo na koži. Kožo ščiti pred izgubo vlage in dehidracijo.

Pantenol je prisoten v vseh živih organizmih, zaradi česar je popolna sestavina za nego kože. Ko pantenol nanesemo na kožo, se ta pretvori v pantotensko kislino. Pantotensko kislino koža zlahka absorbira in prodre globoko v kožo, kjer deluje kot vlažilec, saj zadržuje vlago globoko v kožnih tkivih. Pantenol kožo uinkovito pomirja, deluje protivnetno in blaži srbečico.

Alantoin je dobro raziskana sestavina, ki se pogosto uporablja v kozmetičnih izdelkih zaradi svojega vlažilnega učinka. Prav tako spodbuja rast novih tkiv, celjenje kože in krepi kožno bariero. Alantoin pomirja občutljivo kožo in kožo nagnjeno k vnetju.

Mangovo maslo deluje protivnetno in regenerativno. Primerno je za nego suhe, poškodovane in k alergijam nagnjene kože.

Borečevo olje vsebuje visoko koncentracijo maščobne kisline, imenovane gama-linolenska kislina (GLA). Borečevo olje vsebuje do 23 % GLA. Pri bolnikih s kožnimi boleznimi je običajno zaznati primanjkljaj gama linolenske kisline, zato je borečevo olje optimalno na nego takšne kože. Borečevo olje je odlično za nego suhe kože, pripomore pa tudi h krepitvi kožne bariere.

Besedilo povzeto po strani https://skinfairytale.si/

Naložbo vavčer za digitalni marketing (izdelava spletne trgovine) sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.