Avtor: Sanja Lončar
Vezava: Mehka vezava
Strani: 231
Jezik Slovenski
Samooskrbna shramba 1: kako iz pridelanega dobiti največ je še ena knjiga izpod peresa izjemne Sanje Lončar, napisana v sodelovanja s Suzano Kranjec.
Tema je samooskrbna shramba, ki je bistvena v času, ko je hranilna vrednost industrijsko predelanih živil vse nižja, potreba po domači ozimnici in možnost zagotavljanja kvalitetne in cenovno dostopne hrane tekom celega leta pa vse bolj bistvena. Ta znanja so izjemno pomembna in njihov pomen se bo v našem svetu zgolj še povečeval.
Široka ekipa, ki je pripravila ta priročnik je združila v njemu starodavne modrosti in sodobna znanstvena dognanja, da bi vam pomagala ustvariti kar najboljšo možno ozimnica. Nič od objavljenih receptov ni prepisanih, vsi so namreč bili dolga leta izpopolnjevani in preverjani skozi praktične izkušnje pisateljev in raziskovalcev knjige (Imamo celo poseben oddelek v hladilniku in shrambi, kjer testiramo obstojnost različnih pripravkov, nekatere hranimo tudi 5–6 let, da preverimo, kako se obdržijo po metodah, ki jih predlagamo v tej knjigi).
V knjigi boste spoznali:
- Kako lahko iz kozarca vložnin pridobimo več hranilnih snovi, kot smo jih vanj vložili?
- Katera živila je najbolje shranjevati sveža, katera fermentirati in katera pasterizirati?
- Kaj zagotavlja dolgotrajno obstojnost pestov?
- Katere sestavine so primerne za pripravo presnega pesta?
- Katera živila je najbolj smiselno fermentirati?
- Kako pripraviti sladke shranke brez dodajanja sladkorja ali z zelo malo sladkorja?
- Kako uporabljati začimbe in eterična olja za konzerviranje? Katera gostila so najbolj zdrava in kako jih pravilno uporabljati?
- Kakšne napake se lahko zgodijo pri pripravi shrankov?
- Kako razlikovati med kvasovkami in plesnijo?
- Kdaj lahko pokvarjene shranke še vedno uporabimo in kdaj jih moramo zavreči?
- Kako preprečiti napake, ki lahko povzročijo kvarjenje shrankov?