Origanovo olje, pridobljeno iz listov rastline Origanum vulgare, je naravno eterično olje z dolgo tradicijo uporabe v medicinske in terapevtske namene. Bogato je s spojinami, kot sta karvakrol in timol, ki imata močne protibakterijske, protiglivične in protivnetne lastnosti.
1. Protibakterijsko in protiglivično delovanje
Origanovo olje je izjemno učinkovito proti številnim vrstam bakterij in gliv, vključno s tistimi, ki so odporne na antibiotike. Še posebej je učinkovito pri zdravljenju okužb kože, nohtov in prebavnega trakta. Raziskave iz leta 2015 in 2021 so pokazale na moč in učinkovitost origanovega olja pri razrastu kandide v organizmu. Karvakrol v olju zavira rast škodljivih mikroorganizmov, kar prispeva k hitrejšemu okrevanju in preprečevanju okužb.
2. Podpora imunskemu sistemu
Eterično olje origana se pogosto uporablja kot naravni način za krepitev imunskega sistema. Uporabniki ga uporabljajo pri prehladih, gripi in drugih respiratornih okužbah, saj lahko pomaga zmanjšati trajanje bolezni.
3. Blaženje vnetij in bolečin
Protivnetne lastnosti olja so koristne za blaženje bolečin v mišicah in sklepih, vključno s simptomi artritisa. Poleg tega olje spodbuja celjenje ran in opeklin ter zmanjšuje rdečico in oteklino. Raz
4. Podpora prebavi
Origanovo olje deluje kot naravni stimulans za prebavo. Lajša prebavne težave, kot so napihnjenost, krči in prebavne motnje, saj spodbuja izločanje prebavnih encimov. Njegove antibakterijske, protiglivične, protivnetne in protiparazitske lastnosti lahko močno prispevajo k zdravju prebavnega trakta.
5. Antioksidativne lastnosti
Bogastvo antioksidantov v origanovem olju pomaga v boju proti prostim radikalom v telesu. To ščiti celice pred poškodbami, podpira zdravje kože in zmanjšuje tveganje za kronične bolezni. Študija iz leta 2001 je raziskovala lastnosti 39 popularnih zelišč v boju proti prostim radikalom in odkrila, da ima origanovo olje med njimi največje količino antioksidantov.
6. Uravnavanje holesterola
Številni polifenoli, ki jih vsebuje origanovo olje (kot so karvakrol in timol), lahko pomagajo pri zniževanju ravni holesterola, kot so nakazale že raziskave leta 2007 in 2008. Na podlagi raziskav so ljudem, ki so jemali origanovo olje po obrokih, občutno padle količine LDL (oz. “slabega holesterola”).
Uporaba origanovega olja
- Notranja uporaba: Origanovo olje se v razredčeni obliki uporablja za notranjo uporabo, a ga je potrebno jemati previdno, saj je zelo močno (posebej olje divjega origana) in lahko draži sluznico.
Za notranjo uporabo obstaja več načinov ali protokolov uporabe. Origanovo olje moramo v vsakem primeru močno razredčiti – to lahko storimo npr. z oljem ali vodo. Tako zmešamo npr. eno kapljivo origanovega olja s približno 15-20 kapljicami olivnega olja (oz. nasploh naredimo mešanico v tem razmerju – recimo 3-4ml olja origana na 100ml olivnega olja) in to mešanico zaužijemo. Nato lahko zatem popijemo kozarec vode, da odstranimo neprijeten okus iz ust. Po zaužitju olja pa vsaj 2 uri ne uživamo citrusov.
Na začetku lahko uživamo 3 kapljice dnevno. Maksimalno število kapljic origanovega olja na dan za odraslo osebo je 12. Po 3 tednih naredimo premor za 7-10 dni. V času jemanja origanovega olja je priporočljivo uživati več železa ali dodajati prehranska dopolnila z železom, saj lahko olje vpliva na njegovo absorpcijo (dopolnila z železom tako tudi jemljemo ločeno od origanovega olja – recimo z 2h premorom). - Zunanja (topikalna) uporaba: Origanovo olje je treba vedno razredčiti z nosilnim oljem (npr. kokosovim ali mandljevim oljem) pred nanosom na kožo. Za občutljive dele telesa se lahko uporablja le v zelo nizkih koncentracijah (1:200 in več), zato vedno najprej preizkusite mešanico na manj občutljivih delih kože (recimo notranji del zapestja)!
- Aromaterapija: Uporabniki lahko dodajo nekaj kapljic olja v difuzor za spodbujanje sprostitve in lajšanje simptomov prehlada.
Olje divjega origana
Čeprav imata oba olja podobne sestavine in učinke, je olje divjega origana pridobljenega iz rastline Origanum vulgare subspecies hirtum, znano po večji učinkovitosti zaradi višjih koncentracij aktivnih spojin. Raste v divjini, predvsem v goratih regijah sredozemskih držav, kot so Grčija in Turčija. Ima višjo vsebnost karvakrola, spojine z antimikrobnimi in protivnetnimi lastnostmi. ki je ključna spojina, ki daje origanovemu olju njegove zdravilne lastnosti.
Previdnostni ukrepi
Origanovo olje je močno in ga je treba uporabljati v majhnih količinah. Nosečnice, doječe matere in osebe z alergijami na zelišča iz družine Lamiaceae naj se pred uporabo posvetujejo z zdravnikom. Prav tako ni primerno za dolgotrajno notranjo uporabo brez nadzora.
Preverite ponudbo origana, vključno z visokokakovostnim divjim origanom (v obliki olja in kapsul), v naši spletni trgovini!