Pirin kruh brez kvasa se pripravi iz polnozrnate pirine moke, ki je bogata z vlakninami, vitamini in minerali, kar pripomore k boljši prebavi in daljši sitosti. Vsebuje mešana semena, ki dodajajo esencialne maščobne kisline, beljakovine in antioksidante, medtem ko mineralna voda in olivno olje prispevata k lahkotnejši strukturi in boljši absorpciji hranil. Kruh je primeren za ljudi s kandido, ker ne vsebuje kvasa, ki lahko poslabša simptome kandidaze, prav tako pa keltska sol pomaga uravnavati elektrolite in podpira zdravje prebavil.
Pirin kruh brez kvasa je bolj zdrava oblika navadnega kruha, s polnim okusom. Mešana semena pa mu dodajo dodatno teksturo in hranilno vrednost.
Sestavine (za en hlebec)
- 0,5 kg polnozrnate pirine moke
- 20 dag mešanih semen (sončnična, bučna, lanena, chia)
- 1 zavitek pecilnega praška iz vinskega kamna
- 1 žlička keltske soli
- 1 žlica olivnega olja
- 0,5 l mineralne vode
Postopek
- Priprava sestavin in pripomočkov:
- Najprej pripravimo vse sestavine in pripomočke, ki jih bomo potrebovali. Polnozrnato pirino moko, mešane semena, pecilni prašek, keltsko sol, olivno olje in mineralno vodo postavimo na delovno površino.
- Pripravimo tudi podolgovat pekač za kruh in peki papir. Peki papir razgrnemo in ga obrežemo po meri, da se bo lepo prilegal pekaču.
- Mešanje suhih sestavin:
- V večjo skledo stresemo polnozrnato pirino moko.
- Dodamo mešane semena. Če uporabljamo različne vrste semen, jih lahko pred tem na hitro premešamo, da bo v kruhu enakomerno razporejeno.
- Dodamo zavitek pecilnega praška iz vinskega kamna in žličko keltske soli.
- Suhe sestavine dobro premešamo, da se enakomerno porazdelijo. To lahko storimo z leseno žlico ali pa s kuhinjsko metlico.
- Dodajanje tekočih sestavin:
- V posodo s suhimi sestavinami dodamo žlico olivnega olja.
- Nato prilijemo 0,5 litra mineralne vode. Mineralna voda bo poskrbela za rahlo in zračno strukturo kruha.
- Sestavine z mešalnikom ali ročno dobro premešamo. Mešamo toliko časa, dokler ne dobimo enotne mase. Masa ne bo tako kepasta kot kvašeno testo, a tudi ne čisto tekoča.
- Priprava pekača:
- Pekač obložimo s pripravljenim peki papirjem. Prepričamo se, da je papir lepo razporejen po celotnem pekaču, da se kruh med peko ne bo prijel na robove.
- Pripravljeno testo zlijemo v pekač. Z lopatico ali žlico ga enakomerno razporedimo po pekaču, da bo kruh enakomerno vzhajal in se spekel.
- Peka:
- Pečico predhodno ogrejemo na 200 stopinj Celzija. Ko je pečica ogreta, pekač s testom postavimo v sredino pečice.
- Kruh pečemo približno 1 uro. Po približno 45 minutah preverimo, kako napreduje peka. Če kruh prehitro temni, ga lahko pokrijemo s kosom aluminijaste folije, da preprečimo prekomerno zapečenost.
- Po eni uri preverimo, ali je kruh pečen. To lahko storimo z zobotrebcem: v sredino kruha zapičimo zobotrebec in če ga izvlečemo suhega, je kruh pečen. Če se nanj prime testo, kruh pečemo še nekaj minut.
- Ohlajanje in postrežba:
- Ko je kruh pečen, ga vzamemo iz pečice in pustimo, da se ohladi v pekaču nekaj minut.
- Nato kruh previdno vzamemo iz pekača, odstranimo peki papir in ga prestavimo na rešetko za hlajenje. Kruh naj se popolnoma ohladi, preden ga narežemo, saj bo tako bolj čvrst in enostavnejši za rezanje.
- Ohlajen kruh narežemo na rezine in postrežemo. Odlično se poda k različnim namazom, juham ali kot zdrav prigrizek.
Opombe
- Kruh lahko shranimo v dobro zaprti posodi, da ostane svež dalj časa. Če ga ne bomo porabili v nekaj dneh, ga lahko tudi zamrznemo in kasneje odtajamo po potrebi.
- Mnoge sestavine danega kruha lahko kupite pri nas v zelo kvalitetni obliki, vključno s številnimi semeni, ekološkim olivnim oljem, keltsko soljo ter vinskim kamnom.
Vir recepta: Zdrav pirin kruh Dr.Nine na Kulinarika.net