Jeseni, ko se narava umirja, postanejo tudi naša telesa bolj občutljiva. Pljuča, organ povezan z elementom kovine in v tradicionalni kitajski medicini (TKM) označen kot “vratar našega qi-ja” (življenjske energije), so v tem času še posebej izpostavljena. Izmenjava zraka med notranjim in zunanjim okoljem je ključna za vitalnost, zato je za zdrava pljuča pomembno vzdrževati toploto, okrepiti imunski sistem in čustveno ravnovesje.
Vzdrževanje vitalnosti s toplo in vlažilno prehrano
Jesensko obdobje, z ohlajanjem in sušenjem zraka, zahteva več vlage in topline za zaščito dihal. Vlaženje in hranjenje pljuč pomaga ohraniti sluznico zdravo in močno, s čimer preprečujemo bolezni. Med priporočljivo hrano sodijo živila, ki so topla in vlažna, kot so:
- Kuhane enolončnice in zelenjava, sladki krompir, česen, olive, kis, stročnice, krompir, korenasta zelenjava…
- Hrana, bogata z vlakninami, kot so ovseni kosmiči, je priporočljiva, saj pomagajo uravnavati prebavni sistem. Zavoljo tega je priporočljiva tudi fermentirana hrana, koristno pa je tudi podpiranje telesa s probiotiki in encimi. Po TKM so pljuča tesno povezana z debelim črevesjem, zato zdrav prebavni sistem podpira tudi zdravo delovanje pljuč.
- Topli napitki iz ingverja in cimeta pomagajo segrevati pljuča in izničiti učinek hladnega jesenskega zraka. Ingver deluje kot naravni tonik za pljuča, saj spodbuja cirkulacijo in zmanjšuje stagnacijo hladne energije, ki je v tem času leta pogosta. Odličen topel napitek si lahko pripravite z mešanico ingverja, limone ter pomaranče in medu.
Prilagoditev dihanja in telesne aktivnosti sezoni
Redna telesna vadba, še posebej hoja na svežem zraku, krepi pljuča in izboljšuje izmenjavo kisika. S počasnim in globokim dihanjem spodbujamo pretok qi-ja, kar pomaga odstraniti stagnacijo in izboljšati prekrvavitev dihal. Qigong vaje so posebej cenjene v TKM, saj povezano poglobljeno, zavestno in ritmično dihanje sprosti stres, ki je v TKM povezan s slabšim pretokom qi-ja in občutljivostjo pljuč. Pomaga tudi pri premagovanju žalosti, čustva, ki v tradicionalni kitajski medicini velja za tesno povezano s pljuči.
Skrb za zaščito pred mrazom in vetrom
V kitajski medicini se hlad in veter obravnavata kot glavni “napadalci” pljuč v jeseni in pozimi. Priporočljivo je, da se zaščitimo pred prepihom in mrazom, predvsem pa da poskrbimo za topla oblačila. Še posebej vrat, prsni koš in hrbet potrebujejo zaščito pred vetrom, saj ta del telesa velja za vstopno točko patogenov, ki lahko oslabi pljuča in povzroči bolezni dihal. Da ohranimo toploto v telesu pa lahko posežemo tudi po pripomočkih kot so grelne blazinice ali pa grelni vložki za stopala, ki nam omogočajo lažje ohranjanje toplote po celem telesu.
Vključitev meditacije in sproščanja za čustveno ravnovesje
Po TKM je čustvo, ki obremenjuje pljuča, žalost. Zadržana čustva, še posebej žalost in melanholija, lahko vplivajo na pljučno energijo in s tem na splošno vitalnost. Prakticiranje tehnik sproščanja, kot sta meditacija in dihalne vaje, pomaga zmanjšati stres in izboljša delovanje pljuč. To pomirja qi in omogoča boljšo izmenjavo kisika ter pomaga uravnotežiti notranjo energijo.
Pomembno se je naučiti resnično začutiti in sprejeti čustva, se jim ne upirati ter jih ne potlačevati ter jih nato tudi opustiti – zgolj na ta način lahko pridemo do globlje notranje osvoboditve in zdravja.
Eterična olja – vdihavanje zelišč za zdravje dihal
Eterična olja so lahko v veliko pomoč pri ohranjanju zdravih in vitalnih pljuč, saj pomagajo prečistiti zrak v prostoru in ga hkrati oplemenitijo z zdravilnimi lastnostmi zelišč, ki se jih odločimo uporabiti. Na ta način je koristna uporaba eteričnih olj v izparilnikih ali difuzorjih, še posebej koristno pa je, če jih vdihavamo direktno (v razredčeni obliki) kot parno inhalacijo (kjer v vročo vodo kanemo nekaj kapljic zelišč ter nato pripravek vdihujemo). Obstajajo številna eterična olja, ki so lahko koristna za zdravje pljuč, med njimi so posebej omembe vredni timijan, bor, brin, rožmarin, poprova meta in čajevec.
Podpora imunskemu sistemu z zelišči
Obstajajo številna zelišča, ki direktno krepijo zdravje in vitalnost pljuč ter tako pomagajo ščititi pred okužbami ter hkrati pomagajo pri že prisotnih težavah in boleznih pljuč ter razsajajočih pljučnih virusih:
- Timijan: Timijan vsebuje eterična olja, predvsem timol, ki delujejo antiseptično in protimikrobno – le ta se sproščajo v pljučih tudi ob njegovem zaužitju (ne zgolj ob vdihavanju kot eterično olje). S tem pomaga pri čiščenju dihalnih poti, lajša kašelj in lajša simptome okužb, kot so bronhitis in prehlad.
- Guduči (Tinospora cordifolia): Guduči je znano adaptogeno zelišče, ki podpira imunski sistem in uravnava vnetne odzive telesa. Ima močne antioksidativne lastnosti, ki ščitijo celice pred škodo in krepijo odpornost proti okužbam dihal.
- Veliki oman (Inula helenium): Oman vsebuje spojine, kot je inulin, ki delujejo proti bakterijam in pomagajo sproščati sluz iz pljuč. Je pogosto uporabljeno zelišče za lajšanje dihalnih težav in čiščenje pljuč.
- Črna kumina (Nigella sativa): Seme in olje črne kumine ima protivnetne lastnosti in vsebuje timokinon, ki krepi imunski sistem in deluje kot bronhodilatator. Pomaga zmanjšati alergijske reakcije in podpira dihalne poti pri astmi.
- Pljučnik (Pulmonaria officinalis): Pljučnik vsebuje saponine in antioksidante, ki pomagajo zaščititi pljuča in lajšajo draženje v dihalih. Uporablja se za blaženje kašlja in krepitev dihalnih poti pri težavah, kot so bronhitis in astma.
- Lučnik (Verbascum thapsus): Lučnik deluje pomirjujoče na sluznico dihal, pomaga pri izkašljevanju in ima blage protivnetne lastnosti. Uporablja se pri zdravljenju kašlja, bronhitisa in laringitisa.
Priporočljiva pa so tudi kombinacije različnih zelišč ter vitaminov in mineralov kot so posebej izdelane kapljice za dihala in prehlad ter praški Sinuxin, ki vsebujejo vse esencialne sestavine, od vitaminov in mineralov ter zelišč, za zdravje pljuč in sinusov.
Ne pozabite pa seveda na vitamine in minerale, ki so najbolj ključni za delovanje imunskega sistema ter seveda s tem tudi pljuč, kot so
Z zgornjimi nasveti boste ohranili vitalnost pljuč in dihalnih poti tudi v vse hladnejših časih jesenskih in približujočih se zimskih dni. S pravilno prehrano, primernimi zelišči in adaptogeni, eteričnimi olji ter življenjskim slogom se lahko obvarujemo pred dihalnimi okužbami in že prisotne tudi odpravimo!